Search
Generic filters
Search
Generic filters
کوره مقاومتی

کوره مقاومتی

کوره مقاومتی یا کوره مقاومت الکتریکی یکی از انواع کوره است که با انرژی الکتریکی کار می‌کند. در این نوع از کوره، گرما با عبور جریان از مواد با مقاومت الکتریکی بالا ایجاد می‌شود. گاهی این مقاومت‌ها به شکل المنت‌هایی در اطراف قطعه مورد نظر قرار می‌گیرند و گاهی نیز، خود قطعه نقش مقاومت را ایفا می‌کند و دمایش با عبور جریان، افزایش می‌یابد.

تعداد مدل های موجود:

0
مدل های کالا
مدل
معرفی کالا

کوره مقاومتی

کوره مقاومتی یا کوره مقاومت الکتریکی یکی از انواع کوره است که با انرژی الکتریکی کار می‌کند. در این نوع از کوره، گرما با عبور جریان از مواد با مقاومت الکتریکی بالا ایجاد می‌شود. گاهی این مقاومت‌ها به شکل المنت‌هایی در اطراف قطعه مورد نظر قرار می‌گیرند و گاهی نیز، خود قطعه نقش مقاومت را ایفا می‌کند و دمایش با عبور جریان، افزایش می‌یابد. از کوره‌های مقاومت الکتریکی، به‌طور گسترده در عملیات‌ حرارتی ، خشک کردن، ذوب کردن، شکل‌دهی ، گرمایش خانگی و… استفاده می‌شود.

در کوره مقاومتی ، مکانیزم عملکرد بر اساس مقاومت الکتریکی کوره استوار است. المنت‌های این کوره از آلیاژی با نقطه ذوب بالا و مقاومت به خوردگی و اکسیداسیون بالا استفاده می‌شود. جریان الکتریسیته را با شدت‌جریان بالا از این المنت‌ها عبور می‌دهند و از حرارت ایجادشده و کنترل‌ شده جهت ذوب فلزات استفاده می ‌شود . جهت تنظیم حرارت این کوره‌ ها از یک سیستم کنترل‌ کننده استفاده می ‌شود که با ارائه درجه حرارت به دستگاه تلرانسی حرارتی که خود دستگاه دارد حرارت را با قطع و وصل کردن جریان برق کنترل می‌ کند کمی کمتر یا کمی بیشتر از درجه حرارت مذکور شده به دستگاه می باشد.

کوره مقاومتی

کوره مقاومتی

انواع کوره مقاومتی

از انواع کوره مقاومتی می توان به کوره‌ مقاومتی با گرم ‌کنندگی غیرمستقیم، کوره مقاومتی با گرم‌ کنندگی مستقیم و کوره مقاومتی با گرم‌ کنندگی غیرمستقیم اشاره کرد. در این نوع از کوره‌ ها جریان برق هیچ ارتباطی با شارژ کوره ندارد. یعنی حرارت توسط المنت ‌های فنری شکل که دور بوته وجود دارد و جریان برق از آن‌ها می ‌گذرد که ابتدا به بوته و بعد از بوته به شارژ انتقال می ‌یابد. این نوع کوره بر اساس جنس مقاومت به انواع کوره مقاومتی جامد و مایع تقسیم می‌ شوند.

کوره‌ مقاومتی با مقاومت جامد و مایع

در این کوره مقاومتی ، المنت‌های حرارتی به‌صورت مارپیچ (فنری شکل) به دور محفظه کوره پیچیده شده و حرارت ایجاد شده در اثر عبور جریان ، به فلز شارژ منتقل می ‌گردد. جنس این المنت ‌ها بیشتر از آلیاژهای نیکرم که تشکیل ‌شده از نیکل– کروم- و آهن است و کرمل از کرم- آهن و آلومینیوم تشکیل ‌شده است.

در کوره مقاومتی نوع «الف» حرارت ایجاد شده نسبتاً پائین (حدود 1200 الی 1300 درجه سانتی‌ گراد) است. لذا جهت ایجاد درجه حرارت بالاتر از کوره‌ های با مقاومت بالاتری استفاده می‌ شود. اکثر عناصر در حالت مایع هدایت الکتریکی کمتری دارند. لذا از این خاصیت جهت ذوب فلزات دیگر می‌توان بهره‌برداری کرد. به این صورت که مثلاً در یک نمونه از این کوره ‌ها از سیلیس مایع استفاده می‌ شود. یعنی سیلیس مایع در بستر کوره واقع بر روی فلز شارژ تحت تأثیر عبور جریان الکتریکی قرار می‌ گیرد و با ایجاد حرارتی که از انعکاس و انتقال به شارژ می ‌رسد و شارژ موردنظر ذوب می ‌شود. که امروز در این صنعت استفاده چندانی ندارند.

کوره مقاومتی

کوره مقاومتی

کوره‌ مقاومتی گرافیتی

به ‌طور کلی کوره مقاومتی گرافیتی دارای میله گرافیتی است که بر روی دو تکیه ‌گاه قرارگرفته است. با عبور جریان الکتریسیته از این میله گرافیتی حرارت ایجاد می‌ شود که باعث ذوب شارژ می‌ شود. این میله‌ های گرافیتی به‌ مرور زمان مصرف می ‌شود مصرف این الکترودهای گرافتی برای هر (Kwh 1000) کیلووات ساعت جریان برق Kg 2 است. اتمسفر ذوب در این کوره ‌ها معمولاً خنثی بوده . یعنی ذوب در خلأ واقع می ‌شود و بیشتر برای ذوب فلزات غیر آهنی و چدن‌ ها مورد استفاده قرار می‌ گیرد و در مواردی فولادها

کوره ‌های مقاومتی با گرم ‌کننده مستقیم

در این نمونه از کوره‌ های مقاومتی مقاومت موردنظر که جریان برق از آن می‌ گذرد همان فلز شارژ است که در اثر عبور جریان الکتریسیته با ولتاژ کم و جریان زیاد (آمپراژ زیاد) گرم شده و موجب ذوب آن می‌ شود. از این نوع از کوره مقاومتی ، جهت ذوب فلزات کمتر مورد استفاده قرار می ‌گیرد و بیشتر جهت گرم نگه ‌داشتن فلزات استفاده می ‌شود. جنس نسوز جداره ایرفکس H تنها عیب آن مصرف برق زیاد است (سه فاز- تک فاز) و مخصوص عملیات حرارتی فولاد و چدن انجام می‌ گیرد.

کوره مقاومتی

کوره مقاومتی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متنوع ترین خدمات صنعتی
بررسی و مقایسه ارائه دهندگان خدمات
محتوای تخصصی
مشاوره تخصصی رایگان
ثبت نام رایگان ارائه دهندگان