کوره القایی

کوره القایی

کوره القایی نوعی کوره است که اساس کار آن، بهره¬گیری از پدیده حرارت القایی است. به دلیل راندمان و سرعت بالا و میزان بسیار کم آلودگی، امروزه به صورت گسترده از این کوره برای انواع کاربردها استفاده میشود. در صورتی که نیاز به خرید کوره القایی برای یک کارگاه یا کارخانه وجود داشته باشد، باید دانست که فاکتورهای زیادی در تعیین قیمت کوره القایی دخیل هستند.

تعداد مدل های موجود:

0
مدل های کالا
مدل
معرفی کالا

کوره القایی نوعی کوره است که اساس کار آن، بهره ­گیری از پدیده حرارت القایی است. به دلیل راندمان و سرعت بالا و میزان بسیار کم آلودگی، امروزه به صورت گسترده از این کوره برای انواع کاربردها استفاده میشود. در صورتی که نیاز به خرید کوره القایی برای یک کارگاه یا کارخانه وجود داشته باشد، باید دانست که فاکتورهای زیادی در تعیین قیمت کوره القایی دخیل هستند. در صورت تمایل به خرید کوره القایی دست دوم نیز، باید کلیه نکات مهم در مورد شرایط کوره و کارکرد صحیح اجزای مختلف آن را در نظر داشت.

در کوره القایی ، پس از ورود جریانی با فرکانس بالا به کویل یا سیم پیچ، در فضای میان کویل یک میدان مغناطیسی القا میشود. به واسطه جریان های گردابی ایجاد شده توسط کویل، فلزی که درون آن قرار گرفته است گرم شده و دمای آن تا دمای ذوب بالا میرود. جریان گردابی پس از ذوب فلز، باعث همگن شدن مذاب نیز میشود. جنس کویل کوره القایی ، عمدتا مسی است، چرا که مس هدایت الکتریکی و رسانایی حرارتی بسیار خوبی دارد. عامل اصلی تعیین قدرت سیم پیچ، جریان ورودی و به عبارت دقیق تر، فرکانس جریان است. کوره القایی در ظرفیت های مختلفی تولید میشود. بازه ظرفیت متداول حدود 5 کیلوگرم، 10 کیلوگرم تا 500 کیلوگرم و 1 تن است.

کوره القایی

شماتیک عملکرد کوره ذوب القایی

کوره القایی به دلیل داشتن فضایی خنثی برای فرایند های ذوب و سختکاری ، از لحاظ حفظ ترکیب شیمیایی و جلوگیری از ورود ناخالصی به فضای مذاب بسیار مناسب است. همچنین، اتلاف حرارتی این نوع کوره در مقایسه با دیگر انواع آن کمتر است. مجموع این عوامل به همراه بازدهی و سرعت بالا، موجب استفاده گسترده این نوع کوره در صنایع مختلف شده است.

کوره القایی بر اساس فرکانس جریان گردابی حاصل از میدان مغناطیسی، به انواع مختلفی تقسیم میشوند. در یک کوره القائی با فرکانسی پایین در حدود 50 هرتز، دمای فلز داخل کویل صرفا در حد دمای پیش گرم بالا رفته و ذوب رخ نمیدهد. این گونه کوره ها میتوانند برای انجام پیش گرم قبل از فورج استفاده شوند. اما در صورتی که در کوره ، جریان گردابی حدود چند هزار هرتز توسط کویل ایجاد شود، آنگاه حرارت حاصل میتواند فلزات قرار گرفته در کوره را ذوب کند. این نوع از کوره ، کوره ذوب القایی نام دارد که به اختصار به شرح آن میپردازیم.

کوره ذوب القایی

در کوره القایی ، فرایند ذوب انواع فلزات از جمله آهن، برنز، مس، طلا، نقره و … انجام میگردد. کوره ذوب القایی با سرعت بالایی فلز را ذوب میکند. از طرفی به دلیل نبود مشعل و گاز، آلودگی محیطی وارد مذاب فلز نمیشود. از سویی به دلیل قابلیت همگن سازی مذاب درون کوره ، میتوان مذاب های مختلف را درون بوته این کوره مخلوط کرده و آلیاژسازی انجام داد. نحوه اختلاط و همگن سازی این مذاب ها با انتخاب میزان فرکانس قابل کنترل است.

کوره ذوب القایی برای شروع ذوب فلز نیاز به طی شدن هیچ گونه مرحله اضافی نداشته و امکان انجام ذوب در بدو راه­اندازی کوره فراهم است. هزینه پایین تعمیرات و نگه داری کوره القایی از جمله مزایای آن محسوب میشود. همچنین به دلیل برخورداری از سیستم کنترل الکتریکی و شارژ و تخلیه آسان بار در این کوره ها، کار کردن با آنها از سهولت نسبی برخوردار است.

انواع کوره القایی از جمله کوره ذوب القایی عمدتا به دو نوع دسته بندی میشوند: کوره های کانالی و کوره های بدون هسته.

کوره القایی

یک کوره ذوب القایی 200 کیلوگرمی با فرکانس متوسط

در کوره القایی کانالی یا هسته دار ، یک هسته آهنی لایه لایه دور کانال وجود دارد که به بدنه کوره وصل است. کویل کوره نیز به دور این هسته آهنی پیچیده میشود. ابعاد و شکل کانال در این مورد اهمیت زیادی دارد. چرا که شکل کانال باید با شکل و ابعاد جسم مورد نظر برای ذوب همخوانی داشته باشد. کوره بدون هسته، کوره ای است که در آن یک سیم پیچ مسی به دور بوته ای از جنس ماده دیرگداز پیچیده شده است. کویل مسی به طور کامل عایق بندی شده و توسط جریان آب خنک سازی میشود. با القای جریانهای گردابی، دمای فلز تا دمای ذوب بالا میرود. بر اساس میزان فرکانس، کوره القائی بدون هسته به سه دسته فرکانس پایین، فرکانس متوسط و فرکانس بالا تقسیم میشود. کوره القایی فرکانس متوسط و بالا همان کوره ذوب القایی بوده و کوره القایی فرکانس پایین، همان کوره عملیات پیشگرم است.

خرید کوره القایی

برای خرید کوره القایی مناسب باید به برخی نکات توجه داشت. به عنوان مثال هنگام خرید کوره القایی باید دانست که این کوره برای ذوب کدام نوع از فلزات مناسب است. به عنوان مثال، هنگام فروش کوره القایی ذکر میشود که این کوره برای ذوب فلزات رنگی مناسب است. بدیهی است با توجه به نوع فلز مورد نظر برای ذوب، توان و دمای کوره نیز تغییر خواهد کرد. همچنین هنگام خرید کوره القایی ، باید به کارکرد کوره و هدف استفاده از کوره توجه داشت. چرا که همانطور که اشاره شد، کوره القایی می­تواند کارکردهای متنوعی داشته باشد، از جمله برای انجام ذوب، پیشگرم برای فورج، بریزینگ و …. .

تجهیزاتی که به همراه کوره القائی به فروش میرسند، از اهمیت زیادی در تعیین قیمت خرید آن برخوردارند. مثلا برخی از انواع کوره القائی دارای سنسوری برای کنترل نوسانات شبکه برق هستند. همراه بودن این سنسور میتواند قیمت خرید کوره القایی را تغییر دهد. همچنین برخی انواع آن دارای برج خنک کننده و تابلو برق نیز هستند. با وجود این نوع از تجهیزات، به قیمت خرید کوره القایی افزوده خواهد شد. در مورد کوره ذوب القایی، مجهز بودن به جک هیدرولیک برای بلند کردن بوته و انتقال مواد مذاب، قیمت خرید کوره القایی را افزایش می1دهد.

قیمت کوره القایی

برخی فاکتورها در تعیین قیمت کوره القایی در انواع مختلف موثرند، از جمله:

– هر چه ظرفیت بیشتر باشد، قیمت کوره القایی بیشتر خواهد بود.

– ماکسیمم دمایی که میتوان توسط کوره، فلز مورد نظر را حرارت داد، عاملی مهم در تعیین قیمت فروش کوره القایی میباشد.

– هر چه توان و آمپراژ بیشتر باشد، قیمت کوره القایی بالاتر است.

– تکفاز یا سه فاز بودن بر تعیین قیمت فروش کوره القایی موثر است. همچنین مشخصات فرکانس دستگاه از قبیل فرکانس پایین ، فرکانس متوسط و فرکانس بالا نیز بر قیمت کوره القایی اثرگذارند.

کوره القایی

کوره القایی با ظرفیت 1500 کیلوگرم

کوره القایی دو بوته دارای قیمت خرید بالاتری نسبت به کوره القائی تک بوته است. تعداد بوته کوره القایی ممکن است به سه بوته هم برسد. جنس بوته کوره القایی نیز خود عاملی مهم در تعیین قیمت کوره القایی است که باید متناسب با فلز مورد نظر برای انجام ذوب، جنس آن مشخص گردد.

کوره القایی برای ذوب طلا، نقره یا پالادیوم، به دلیل حساسیت بالای فرایند ذوب این گونه فلزات، قیمت بیشتری در مقایسه با سایر انواع کوره القایی دارد.

– برخی انواع کوره القایی ممکن است چند کاره باشند. کوره­ هایی که هم قابلیت انجام ذوب را داشته باشند و هم بتوانند برای فورج­کاری یا لحیم کاری سخت استفاده شوند، دارای قیمت خرید بیشتری هستند.

فروش کوره القایی دست دوم

جهت صرفه­ جویی در هزینه ­ها ، برخی افراد اقدام به خرید کوره القایی دست دوم یا اورهال شده میکنند. اما همواره باید به یاد داشت که کارکرده بودن کوره القائی به معنای کمتر بودن عمر مفید آن است. با این حال، در صورت اطمینان از سالم بودن اجزای مختلف کوره القایی دست دوم مورد نظر، میتوان نسبت به خرید آن اقدام کرد. وضعیت قطعات یدکی و مصرفی مانند دیود، خازن، برد، کویل و … در تعیین قیمت فروش کوره القایی دست دوم دخیل هستند.

برند و کشور سازنده کوره القایی دست دوم نیز در تعیین قیمت آن از اهمیت زیادی برخوردار هستند. هم­اکنون در بازار، موارد نادری از کوره القائی ساخت کشورهایی نظیر انگلیس و بلژیک یافت میشود، اما عمدتا موارد موجود برای فروش، تولید داخل هستند. طبعا مدت زمان کارکرد نیز عاملی بسیار مهم در تعیین قیمت فروش کوره القایی دست دوم است. برای اطلاع از قیمت انواع کوره القایی صنعتی نو و قیمت فروش کوره القایی دست دوم با شماره 02191303797 تماس حاصل نمایید.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متنوع ترین خدمات و کالاهای صنعتی
بررسی و مقایسه ارائه دهندگان
معرفی تخصصی خدمات و کالاها
مشاوره تخصصی رایگان
ثبت نام رایگان ارائه دهندگان