دستگاه شات بلاست

دستگاه شات بلاست

دستگاه شات بلاست دستگاهی است که در آن ساچمه های فولادی یا همان شات فولادی پس از وارد شدن به توربینهای گریز از مرکز دستگاه شتاب گرفته و بر روی سطح قطعه پاشیده میشوند. در اثر این برخوردهای پرسرعت و متوالی ساچمه ها، عملیات شاتینگ در دستگاه شات بلاست انجام می پذیرد.

تعداد مدل های موجود:

0
مدل های کالا
مدل
معرفی کالا

دستگاه شات بلاست

دستگاه شات بلاست دستگاهی است که در آن ساچمه شات بلاست یا همان شات فولادی پس از وارد شدن به توربینهای گریز از مرکز دستگاه شات بلاست گرفته و بر روی سطح قطعه پاشیده میشوند. در اثر این برخوردهای پرسرعت و متوالی ساچمه ها، عملیات شات بلاست در دستگاه شات بلاست انجام می پذیرد.

دستگاه شات بلاست عموما در کارهای صنعتی و قطعات با تیراژ بالا و نیز در سطوح مسطح وسیع مانند بدنه کشتیها و کف سالنها و در موارد کمی نیز در انجام کارهای تزئینی – کهنه کاری و قالبسازی مورد استفاده قرار میگیرد .

با استفاده از دستگاه شات بلاست میتوان عملیات های زیر را انجام داد :

۱- زنگ زدایی – ماسه زدایی – و رنگ برداری سطوح داخلی و خارجی قطعات.

۲- لایه برداری از سطوح انواع قطعات فورج شده.

۳- زبر کردن سطوح قطعات ( با استفاده از گریت – grit ) جهت بهینه انجام شدن عملیات لعابکاری و تفلون کاری برای ماندگاری و کیفیت یهتر.

۴- آماده کردن سطوح قطعات جهت انجام انواع آبکاریهای صنعتی – تزئینی یا رنگ.

۵- مات کاری – تمیز کاری و آماده کردن قطعات (شاتینگ – shoting ) جهت ارائه در بازار

قسمتهای تشکیل دهنده دستگاه شات بلاست :

دستگاه شات بلاست به طور کلی به ۴بخش تقسیم میشوند که در صورت از کار افتادن هریک از این قسمتها کار سابر قسمتهای دستگاه مختل میشود. به طور کلی کار هماهنگ مابین این قسمتها به طور همزمان انجام عملیات شاتینگ را میسر میسازد. در زیر به این قسمتها اشاره می شود.

دستگاه شات بلاست

دستگاه شات بلاست

اجزای دستگاه شات بلاست

۱ – توربین دستگاه شات بلاست

۲ – محفظه شاتینگ دستگاه شات بلاست ( در اصطلاح عام دیگ دستگاه )

۳ – الواتور شات در دستگاه شات بلاست ( بالابر ساچمه دستگاه )

۴ – هواکش و متعلقات آن در دستگاه شات بلاست ( که شامل محفظه فیلتر غبار خروجی دستگاه شات بلاست میباشد )

وظیفه توربین در دستگاه شات بلاست پاشیدن ساچمه های فولادی با سرعت زیاد روی سطح قطعه قرار داده شده در دستگاه  میباشد. همه توربینها از نظر ساختار کلی به یک صورت هستند . به طور کلی همگی از تعدادی پره و یک یا دو صفحه کناری  نگهدارنده پره ها تشکیل شده اند. قطعه های مشترک دیگری که در ساختار همه توربینها وجود دارد روتور و استاتور هستند که عمل توزیع و تنطیم زاویه پاشش توربین را انجام میدهند .توربین یکی از اصلی ترین قسمتهای تشکیل دهنده دستگاه شات بلاست است. به طور کلی قدرت و سرعت توربین تعیین کننده قدرت و سرعت شاتینگ دستگاه شات بلاست میباشد .

لازم به ذکر است کار هماهنگ سایر قسمتهای دستگاه شات بلاست برای تکمیل کارتوربین ضروری میباشد. به طوری که اگر یکی از قسمتهای دستگاه از کار بیفتد عمل شات بلاست متوقف میشود .لازم به ذکر است با توجه به قابلیت انتخاب مش ، تنظیم سرعت و دبی ساینده بر روی توربینهای پاشش میتوان از سیستم های دستگاه شات بلاست در اجرای طیف وسیعی از امور صنعتی و غیر صنعتی استفاده نمود

انواع دستگاه شات بلاست

o       دستگاههای شات بلاست درام: بشکه ای – غلطکیL 50 – L 65 – L 500

o       دستگاههای شات بلاست میزی M 180- M 100

o       دستگاههای شات بلاست آویزی T 100 – T 1000

o       دستگاههای شات بلاست تونلی

دستگاه شات بلاست

دستگاه شات بلاست

دستگاه شات بلاست آویزی

دستگاه شات بلاست آویزی بهینه ترین گزینه جهت انجام عملیات شات بلاست و آماده سازی سطوح قطعات صنعتی هستند که دارای ویژگی های زیر باشد. دارای تعداد بالایی هستند ، تمام وجوه قطعه باید شات بلاست شود ، سطوح قطعات حساس است و عملیات شات بلاست میبایست بدون اعمال ضربه از طرفین ( بدنه دستگاه شات بلاست ) یا از قطعات دیگر بر روی قطعه صورت پذیرد. دستگاه شات بلاست آویزی دارای انواع ایستا و پیوسته میباشند که بسته به نوع قطعه و خط تولید قطعه کاربری آنها تعیین میگردد .

روند کار دستگاه شات بلاست آویزی

دستگاه شات بلاست آویزی دارای قلابهای تکی یا درختی آویزانی هستند که قطعات بصورت دستی توسط اپراتور یا ربات بر روی آن hanger shotblast قرار میگیرند. پس از بارگیری آویز دستگاه این آویز وارد محفظه پاشش دستگاه شده و درب دستگاه بسته میشود ( در انواع شات بلاست پیوسته این عمل وجود ندارد ) سپس آویز حامل قطعات حول محور خود شروع به گردش میکند و تمام وجوه قطعات مستقر بر روی خود را در معرض پاشش ساچمه های فولادی پرتاب شده توسط توربین های دستگاه قرار میدهد . بدین صورت بعد از مدت زمان تعیین شده توسط اپراتور دستگاه ، عملیات شات بلاست بصورت اتوماتیک خاتمه میابد و قطعات برای تخلیه از دستگاه ، برروی آویز دستگاه خارج میگردند .

دستگاه شات بلاست آویزی جزء بهینه ترین گزینه ها برای صنایع خودرو ، ریخته گری ، صنایع و سازه های فولادی میباشند زیرا علاوه بر صرفه جویی در زمان انجام شات بلاست برای قطعات ( با در نظر گرفتن فرم قطعات ) در بعضی از دستگاههای دیگر شات بلاست یا سندبلاست ، عدم اعمال ضربه و دفرمه شدن قطعه در حین شات بلاست ارزش افزوده دیگری را برای تولید کننده به همراه دارد .

دستگاه شات بلاست

دستگاه شات بلاست

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متنوع ترین خدمات و کالاهای صنعتی
بررسی و مقایسه ارائه دهندگان
معرفی تخصصی خدمات و کالاها
مشاوره تخصصی رایگان
ثبت نام رایگان ارائه دهندگان