پوشش داکرومات

پوشش داکرومات

پوشش داکرومات که با نام آبکاری داکرومات نیز شناخته شده است نوعی پوشش می باشد که از ترکیب روی و آلومینیوم در محلول کرومات حاصل می شود. عملیات پوشش داکرومات مطابق با استانداردهای زیست محیطی می باشد و در صنعت از نظر اقتصادی فرآیند به صرفه ای محسوب می شود.

تعداد ارائه دهندگان:

5
ارائه دهندگان
معرفی خدمت

پوشش داکرومات که با نام آبکاری داکرومات نیز شناخته شده است نوعی پوشش می باشد که از ترکیب روی و آلومینیوم در محلول کرومات حاصل می شود. عملیات پوشش داکرومات مطابق با استانداردهای زیست محیطی می باشد و در صنعت از نظر اقتصادی فرآیند به صرفه ای محسوب می شود. از ویژگی های این نوع پوشش می توان به مقاومت بالای آن در برابر خوردگی و حرارت، رسانایی الکتریکی، مقاومت خوب در برابر آسیب های مکانیکی، عدم ایجاد تردی هیدروژنی و … اشاره کرد که کاربردهای بسیار وسیعی در صنعت دارد.

پوشش داکرومات

پوشش داکرومات

به طور کلی پوشش داکرومات (DACROMET coating) حاوی یک محلول آبی است که شامل روی ، پودر فلز آلومینیوم و ترکیبات غیرآلی است. در این فرآیند پوشش دهی به طور معمول با غوطه وری و چرخش این محلول آبی انجام می شود. به دنبال آن به منظور بهبود سطحی، عملیات حرارتی در دمای نسبتاً بالا (حدود 300 درجه سانتیگراد) انجام می شود. در نتیجه، پوششی به ضخامت 7-8 میکرومتر با خشک کردن و پخت در طی فرآیند خشک کردن با هوای گرم تشکیل می شود.

پوشش داکرومات پیچ و مهره

به طور کلی استفاده از فرآیند پوشش دهی منجر به بهبود عملکرد پیچ و مهره ها می شود و در عین حال طول عمر آنها را افزایش می دهد و مقاومت آن ها در برابر خوردگی را بهبود می بخشد. یکی از روش ها برای بهبود خواص سطحی پیچ و مهره ، استفاده از آبکاری داکرومات است. اکثر تامین کنندگان پوشش داکرومات پیچ و مهره ، استفاده از این روکش غیر آلی را صرفاً به دلیل ماهیت چسبندگی آن توصیه می کنند.

از پوشش داکرومات پیچ و مهره در صنعت خودروسازی استفاده می شود و به دلیل خاصیت چسب مانند پوشش برای نگه داشتن عناصر مختلف در جای خود به کار می رود. یکی دیگر از ویژگی های پوشش داکرومات پیچ و مهره این است که پوشش ، مقاومت حرارتی خوبی از خود نشان می دهد در حالی که ضریب اصطکاک پایینی را ارائه می دهد. همچنین استفاده از پوشش داکرومات پیچ و مهره سبب می شود که قطعات مقاومت بالایی در برابر سایش از خود نشان دهند.

پوشش داکرومات پیچ و مهره

پوشش داکرومات پیچ و مهره

پوشش داکرومات پیچ و مهره به این صورت است که قطعات در درون محلول حاوی ذرات کرومات، آلومینیوم و روی قرار داده می شوند. سپس این محلول توام با حلال های دیگر تا دمای 100 درجه حرارت داده می شوند تا لایه ای از ذرات بر سطح پیچ و مهره شکل بگیرد. در نهایت به منظور ثابت نگه داشتن پوشش داکرومات پیچ و مهره ، آن را در کوره ای با دمای 300 درجه سانتیگراد قرار می دهند تا روی و آلومینیوم به خوبی بر سطح قطعات پخته شود.

روش های آبکاری داکرومات

روش های پوشش داکرومات بر اساس اندازه ، شکل و عملکردهای مورد نیاز قطعات به سه دستهDip Spin، روش اسپری کردن و Dip Drain تقسیم می شود.

روش DIP SPIN در درون سبد انجام می شود. در نتیجه برای هرگونه قطعات ریز مانند پیچ، واشر، مهره و … مناسب می باشد. در این روش سبد حاوی قطعات در درون محلول آبکاری داکرومات فرو برده می شود و سپس به منظور رفع مواد زائد پیش از عملیات پخت، سانتریفیوژ انجام می شود. لازم به ذکر است که به منظور دستیابی به مقاومت به خوردگی بالاتر، چرخه سوم پوشش دهی انجام می شود.

روش Dip Spin

خط پوشش دهی به روش Dip Spin

آبکاری داکرومات با استفاده از روش اسپری کردن ، به منظور دستیابی به ظاهر زیبا در قطعات انجام می شود. در این روش قطعه مورد نظر را آویزان کرده و به کمک اسپری عمل پوشش دهی را روی آن انجام می دهند. سپس در کوره حرارت داده می شود.

در روش Dip Drain آغشته کردن قطعه به مواد پوشش و بیرون کشیدن آن به روشی تنظیم شده، سبب می شود که، به عنوان مثال داخل و خارج لوله، در یک فرآیند واحد پوشش داده شود. در نتیجه قطعات باید دارای دهانه ای با اندازه مناسب باشند تا مواد دوباره تخلیه شوند. در غیر این صورت حصول پوشش بی عیب و نقص امکان پذیر نیست، زیرا تجمع مواد باعث ایجاد حباب های هوا می شود.

روش Dip Drain برای قطعات بزرگی که قابل پوشش دهی با روش Dip Spin نیستند، مناسب می باشد. همچنین لازم به ذکر است که در این روش تنها یک مرتبه پوشش دهی و پخت انجام می شود.

هزینه پوشش داکرومات

هزینه پوشش داکرومات از لحاظ اقتصادی به صرفه است زیرا مواد خام و اولیه آن نسبتاً رایج است. همچنین عملکرد خوب آن در برابر خوردگی و حفاظت خوب قطعات، سبب شده است که در مصرف بسیاری از منابع صرفه جویی شود. لازم به ذکر است که فرآوری آبکاری داکرومات سازگار با محیط زیست است و سبب می شود هزینه های کنترل آلودگی کاهش پیدا کند. در نتیجه استفاده از خدمات پوشش داکرومات به شرکت ها کمک می کند تا در بسیاری از هزینه ها صرفه جویی کنند.

آبکاری داکرومات

قطعات با پوشش داکرومات

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متنوع ترین خدمات و کالاهای صنعتی
بررسی و مقایسه ارائه دهندگان
معرفی تخصصی خدمات و کالاها
مشاوره تخصصی رایگان
ثبت نام رایگان ارائه دهندگان