مشـاوره و پشـتیبانی

021-91303797

رول فرمینگ

رول فرمینگ

رول فرمینگ یک فرآیند شکل دهی است که تلورانس های دقیقی را روی پروفیل های پیچیده ایجاد می کند. رول فرمینگ فرآیندی مقرون به صرفه برای تولید اشکال سفارشی یا استاندارد مورد استفاده قرار می گیرد و سهولت عملیات سبب می شود که برای پیچیده ترین اشکال هم روشی ایده آل محسوب شود.

تعداد ارائه دهندگان:

4
ارائه دهندگان
معرفی خدمت

رول فرمینگ

رول فرمینگ یک فرآیند شکل دهی است که تلورانس های دقیقی را روی پروفیل های پیچیده ایجاد می کند. رول فرمینگ فرآیندی مقرون به صرفه برای تولید اشکال سفارشی یا استاندارد مورد استفاده قرار می گیرد و سهولت عملیات سبب می شود که برای پیچیده ترین اشکال هم روشی ایده آل محسوب شود.

رول فرمینگ یک عملیات خمشی پیوسته است که در آن نوارهای فلزی بلند، معمولاً فولاد کویل شده، از مجموعه ای از غلتک ها به صورت متوالی در دمای اتاق عبور می کنند. هر مجموعه ای از غلتک ها، بخش های افزایشی خم را برای ایجاد سطح مقطع مورد نظر انجام می دهد. همچنین هر چه شکل مورد نظر پیشرفته تر باشد، مواد از تعداد غلتک های بیشتری عبور می کنند.

بر خلاف سایر روش های شکلدهی فلز ، فرآیند رول فرمینگ ذاتاً انعطاف پذیر است. این روش با حذف تجهیزات و جابجایی غیر ضروری، کارایی را افزایش می دهد و در عین حال هزینه های عملیاتی و سرمایه ای را کاهش می دهد. خط رول فرمينگ ورق می تواند فلز را خم کند، فلز را به لوله تبدیل کند، ساختارهای پیچ و خم مانند فلزی ایجاد کند و در طول فرآیند فلز را با پانچ سوراخ کند.

رول فرمینگ

رول فرمينگ

در طی فرآیند رول فرمینگ ورق ، ورق های فولادی اعم از گالوانیزه و ورق های سرد توسط دستگاه رول فرمینگ به اشکال مختلف تبدیل می شوند. خدمات رول فرمینگ ورق روشی نوین در زمینه شکلدهی ورقهای فلزی است. در صورتی که در گذشته این فرآیند با پرسکاری و یا خمکاری انجام می شد که به دلیل لزوم نیروی کار زیاد ، سرعت عملیات کاهش پیدا می کرد و هزینه بالایی صرف انجام فرآیند می شد.

فرآیند رول فرمینگ

در فرآیند مهرزنی (stamping) معمولی کل قسمت قطعه مورد نظر به طور همزمان تشکیل می شود. عامل محدود کننده شکل و پیچیدگی قطعه در فرآیند مهرزنی (پرسکاری) ، حد شکل دهی تا مرز پارگی است. در قطعات رول فرمينگ ، در طول هر ایستگاه فقط مقدار کمی کرنش فرم دهی به قطعه وارد می شود و حتی در اینجا، در هر زمان معین فقط بخش کوچکی خم می شود. به همین دلیل، می توان با یک فرآیند رول فرمينگ مناسب به اشکال پیچیده تری دست یافت.

غلتک ها قالب های فلزی با طرح دقیق هستند که ورق فلز ورودی را شکل می دهند. در بیشتر موارد، آنها همچنین غلتک های محرکی هستند که نوار را از طریق واحد رول فرمينگ می کشند. پس از ایستگاه شکل گیری نهایی، نوار به طول محصول سفارش داده شده بریده می شود.

فرآیند رول فرمینگ

فرآيند رول فرمينگ

به طور کلی خدمات رول فرمینگ ورق به روش سرد و گرم ارائه می شود. رول فرمینگ ورق به شیوه سرد برای ورقهای استیل ، آلومینیوم و … انجام می شود. زیرا این نوع ورق ها به دلیل چقرمگی زیاد توی دمای اتاق شکل دهی راحتی دارند. هرچه در این فرآیند کیفیت ورق و دستگاه رول فرمینگ بهتر باشد ، عملیات با بهترین نتیجه ممکن انجام می شود. رول فرمینگ ورق به روش گرم در شرایط خاصی انجام می شود و نسبت به نورد سرد طرفداران کمتری دارد. به عنوان مثال ورق ساخته شده از فلز تیتانیوم قابلیت رول فرمينگ سرد ندارد ، زیرا در دمال حدود 800 درجه سانتیگراد شکلدهی می شود. در نتیجه رول فرمينگ گرم برای جنس های محدود و فرم های خیلی خاص استفاده می شود.

پروفیل سازی

پروفیل سازی یکی از روش های رول فرمينگ است که در صنایع ساختمان سازی و ماشین سازی کاربرد فراوانی دارد. پروفیل سازی از طریق شکل دهی با غلتک به این صورت است که در ابتدای خط تولید ، روی ورق یا تسمه با استفاده از غلتک ها عملیات صافکاری و در صورت نیاز پانچ انجام می شود. سپس ورق برای شکل دهی وارد دستگاه رول فرمینگ می شود و در پایان فرآیند پروفیل سازی ، پروفیل ها در طول و ابعاد مشخصی بریده می شود. به طور کلی رول فرمينگ از روش های بسیار دقیق و پرکاربرد برای پروفیل سازی است.

پروفیل سازی

پروفیل سازی با رول فرمينگ

دستگاه رول فرمینگ

دستگاه رول فرمینگ پیکربندی های خاصی را از نوارهای بلند فلزی، که معمولاً فولاد کویل شده است، می سازد. در اکثر کاربردها، پروفیل سطح مقطع مورد نیاز قطعه به طور خاص برای دستگاه رول فرمینگ طراحی شده است تا فلز را در صورت لزوم خم کند. به غیر از خدمات رول فرمینگ ، این ماشین ها تعدادی خدمات فلزکاری از جمله برشکاری مواد و پانچ کردن را انجام می دهند.

دستگاه رول فرمینگ در اکثر موارد در یک چرخه پیوسته کار می کند. مواد به دستگاه وارد می شود و در آنجا به طور پیوسته در مراحل هر عملیات راه خود را طی می کند و با تکمیل محصول نهایی به پایان می رسد. دستگاه رول فرمینگ ورق فلزی را در دمای اتاق با استفاده از تعدادی ایستگاه ، خم می کند. همانطور که نوار فلز از طریق دستگاه رول فرمینگ حرکت می کند، هر یک از مجموعه غلتک ها فلز را کمی بیشتر از ایستگاه قبلی خم می کند.

دستگاه رول فرمینگ

دستگاه رول فرمينگ

دستگاه رول فرمینگ انتخاب خوبی برای تولید مقادیر زیاد قطعات یا قطعات بسیار بلند می باشد. به طور کلی ارائه خدمات رول فرمینگ با دستگاه رول فرمینگ برای ایجاد قطعات دقیقی که به کار تکمیلی بسیار کمی نیاز دارند ، مناسب هستند. در بیشتر موارد، بسته به ماده ای که شکل می گیرد، محصول نهایی دارای پرداخت عالی و جزئیات بسیار ظریف خواهد بود.

دستگاه رول فرمینگ گالوانیزه نیز در صنایع آهن آلات از اهمیت بالایی برخوردار هستند. دستگاه رول فرمینگ گالوانیزه برای شکل دهی به ورق های گالوانیزه در ضخامت های 1.8 تا 6 میلیمتر استفاده می شود. همچنین این نوع ورق ها از مقاومت بالایی برخوردار هستند و در مقابل فشار حاصل از دستگاه رول فرمینگ گالوانیزه به ندرت دچار شکست و یا تغییر شکل می شوند.

دستگاه رول فرمینگ گالوانیزه

دستگاه رول فرمینگ گالوانیزه

دستگاه رول فرمینگ گالوانیزه از مواد مستحکمی ساخته شده است که آن را در برابر ارتعاشات و سایر ضربه های مکانیکی مقاوم می کند و از خراب شدن آسان دستگاه رول فرمینگ گالوانیزه جلوگیری می کند. طراحی های نوآورانه این دستگاه سبب می شود که در مدت زمان کوتاهی محصولات نهایی با کیفیت بالا تولید شوند.

خدمات رول فرمینگ

خدمات رول فرمینگ با توجه به جنس و ضخامت قطعه مورد نظر به صورت سرد یا گرم ارائه می شود. سرعت بالای فرآیند رول فرمینگ ورق و عدم نیاز به نیروی کار مستقیم سبب می شود که محصول حاصل از خدمات رول فرمینگ کیفیت و یکنواختی بالایی داشته باشد. به منظور دستیابی به تولید بیشتر از خدمات رول فرمینگ استفاده می شود زیرا با این روش می توان با صرف زمان و هزینه کمتر ، شکل دهی فولادها را انجام داد. همچنین دستگاه رول فرمینگ با استفاده از برنامه هایی که به آن داده می شود ، کار می کند. در نتیجه این امر سبب می شود که هزینه رول فرمینگ در جنبه های مختلف کاهش یابد.

خدمات رول فرمینگ

خدمات رول فرمينگ

هزینه رول فرمینگ را می توان از سه طریق بررسی کرد که شامل زمان راه اندازی ، سرعت اجرا و مواد اولیه می باشد. زمان راه اندازی به مدت زمان لازم برای قرار دادن ابزارهای رول در دستگاه و سپس خارج کردن آنها اشاره دارد. این زمان بر اساس پیچیدگی شکل هایی که تولید می شود متفاوت است، که مستقیماً به تعداد مراحل مورد نیاز برای مونتاژ ابزار بستگی دارد. سرعت اجرا نیز سرعتی است که با آن می توان یک نوار فلزی را از طریق دستگاه تولید کرد. هنگامی که رول قالب در جای خود قرار داده شود، دستگاه رول فرمینگ با سرعت ثابت و سریعی کار می کند. به این صورت که هرچه سریعتر اجرا شود، هزینه قطعات حاصل ارزانتر می شود.

مواد خام اولیه بخش عمده ای از هزینه رول فرمینگ را تشکیل می دهند. مواد اولیه می تواند از 40 تا 80 درصد هزینه نهایی را شامل شود که هزینه یک ماده به سه عامل ضخامت مواد، هزینه بازار و ضریب ضایعات آن بستگی دارد.

خدمات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

متنوع ترین خدمات صنعتی
بررسی و مقایسه ارائه دهندگان خدمات
محتوای تخصصی
مشاوره تخصصی رایگان
ثبت نام رایگان ارائه دهندگان