خدمات اکستروژن

خدمات منتخب

اکستروژن

اکستروژن

اکستروژن یکی از فرآیندهای شکل دهی است که در آن یک ماده با اعمال نیرویی تحت تغییر شکل پلاستیک قرار می گیرد و قطعه کار به منظور کاهش سطح مقطع یا تبدیل شدن به سطح مقطع مدنظر ، از درون یک قالب عبور می کند. لازم به ذکر است که این فرآیند به طور گسترده در تولید لوله ها و میله های فولادی استفاده می شود.

در فرآیند اکستروژن ، نیروی مورد استفاده برای اکسترود قطعه کار ماهیت فشاری دارد. این فرآیند شبیه به فرآیند کشش است به جز اینکه در فرآیند کشش از تنش کششی برای گسترش قطعه کار فلزی استفاده می شود. همچنین نیروی فشاری تغییر شکل بزرگ تری نسبت به کشش در یک پاس ایجاد می کند. رایج ترین مواد اکسترود شده در فرآیند اکستروژن نیز ، پلاستیک و آلومینیوم هستند.

در فرآیند از پیستون یا توپی برای اعمال نیروی فشاری بر روی قطعه کار استفاده می شود. این فرآیند را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

  • ابتدا بیلت یا شمش (قطعه کار فلزی در اندازه استاندارد) تولید می شود.
  • این بیلت در اکستروژن داغ گرم می شود یا در دمای اتاق باقی می ماند و در پرس اکستروژن قرار می گیرد (پرس اکستروژن مانند دستگاه سیلندر پیستونی است که فلز در آن قرار می گیرد و توسط پیستون هل داده می شود).
  • اکنون یک نیروی فشاری به این قسمت توسط پیستون نصب شده در پرس اکسترودر وارد می شود که شمش را به سمت قالب هل می دهد.
  • قالب یک دهانه کوچک از سطح مقطع مورد نظر است. این نیروی فشاری بالا به فلز کار اجازه می دهد تا در قالب جریان یابد و به شکل دلخواه تبدیل شود.
  • اکنون قسمت اکسترود شده از پرس اکسترودر خارج شده و برای خواص مکانیکی بهتر تحت عملیات حرارتی قرار می گیرد.
اکستروژن

اکستروژن

اکستروژن فلزات

فرآیند اکستروژن فلزات قادر به ایجاد مقاطع پیچیده است. عواملی که بر کیفیت اکستروژن فلزات تأثیر می گذارند شامل مواردی از جمله طراحی قالب ، نسبت اکستروژن، دمای بیلت، روانکاری و سرعت اکستروژن می باشند.

مشابه هر فرآیند شکل دهی فلزی دیگری، می توان آن را به صورت گرم یا سرد انجام داد. اما “معمولا” به منظور کاهش نیروی اکستروژن و بهبود شکل پذیری مواد، فرآیند اکستروژن فلزات در دماهای بالا انجام می‌شود.

به طور کلی اکستروژن فلزات را می توان با توجه به جهت جریان اکستروژن ، محیط مورد استفاده برای اعمال نیرو، دمای کار و … به دسته ها ی اکستروژن مستقیم ، غیر مستقیم، هیدرواستاتیک، افقی یا عمودی، اکستروژن سرد ، اکستروژن گرم و اکستروژن ضربه ای تقسیم بندی کرد.

لازم به ذکر است که به دلیل کاهش هدر رفت مواد و نرخ تولید بالا ، هزینه اکستروژن فلزات پایین است. قطعات شکل دهی شده با این فرآیند نیز سطح نهایی با کیفیتی دارند که لزوم ماشینکاری پس از عملیات را به حداقل می رساند.

اکستروژن فلزات

اکستروژن فلزات

اکستروژن گرم و اکستروژن سرد

اکستروژن گرم یک فرآیند کار گرم است، به این معنی که بالاتر از دمای تبلور مجدد مواد انجام می شود تا از کار سختی مواد جلوگیری کند و عبور مواد را از طریق قالب آسان تر کند. اکثر فرآیندهای اکستروژن گرم بر روی پرس های هیدرولیک افقی انجام می شود. فشارها بین 30 تا 700 مگاپاسکال است، بنابراین عملیات روانکاری مورد نیاز است که برای اکستروژن با دمای پایین تر می تواند روغن یا گرافیت و برای اکستروژن با دمای بالاتر ، پودر شیشه باشد. بزرگترین نقطه ضعف این فرآیند هزینه آن برای ماشین آلات و نگهداری آن است.

فرآیند سنبه زنی دستگاه اکستروژن معمولاً زمانی مقرون به صرفه است که بسته به ماده اکسترود شده ، بین چند کیلوگرم تا چندین تن تولید شود. یک نقطه نظر مخالف نیز وجود دارد که در چنین حالتی رول فرمینگ مقرون به صرفه تر است. به عنوان مثال، برخی از فولادها در صورت تولید بیش از 20000 کیلوگرم با فرآیند نورد اقتصادی تر می شوند.

اکستروژن گرم

اکستروژن گرم

اکستروژن سرد در دمای اتاق یا نزدیک به دمای اتاق انجام می شود. از مزایای این روش نسبت به اکستروژن گرم می توان به عدم اکسیداسیون، استحکام بالاتر به دلیل کار سرد، تلورانس های نزدیک تر، پرداخت سطحی بهتر و سرعت اکسترود بالاتر اشاره کرد.

اکستروژن سرد

اکستروژن سرد

اکستروژن آلومینیوم

اکستروژن آلومینیوم فرآیندی است که برای ایجاد قطعاتی با پروفیل هایی با سطح مقطع خاص انجام می شود. اشکال حاصل از اکستروژن آلومینیوم می توانند جامد ، توخالی و نیمه توخالی باشند.

اکستروژن آلومینیوم کمی نسبت به دیگر مواد قابل اکسترود پیچیده تر است. شمش آلومینیوم قبل از اینکه در یک محفظه پرس اکستروژن قرار گیرد ، ابتدا تا حدود 900 درجه فارنهایت گرم می شود. یک سمبه به شمش فشار وارد می کند و آن را از یک دهانه کوچک در انتهای مخالف محفظه عبور می دهد. این دهانه که به صورت یک بلوک از فولاد ابزار ماشینکاری می شود، سطح مقطع یا پروفیلی را ایجاد می کند.

اکستروژن آلومینیوم

اکستروژن آلومینیوم

آلومینیوم یک ماده جذاب با ویژگی هایی است که آن را در مواردی که وزن کم، مقاومت در برابر خوردگی، استحکام، ظاهر، هدایت حرارتی یا الکتریکی مهم باشد، مفید می کند. از این رو خدمات اکسترود آلومینیوم بسیار مورد توجه قرار گرفته است. انجام خدمات اکسترود آلومینیوم با هر سطح مقطعی قابل انجام است و می تواند مجموعه ای از آن ویژگی های خاص را در خود جای دهد.

خدمات اکسترود آلومینیوم در کاربردهای متنوعی مانند نرده ها ، سقف های کاذب و … قابل انجام است. نکته قابل توجه قیمت اکستروژن آلومینیوم است. قالب های اکستروژن بسیار کم هزینه تر از قالب های قالب گیری یا ریخته گری هستند و می توانند در زمان بسیار کمتری تولید شوند. در نتیجه قیمت اکستروژن آلومینیوم به نسبت پایین است.

قیمت دستگاه پرس اکستروژن آلومینیوم

دستگاه پرس اکستروژن آلومینیوم به خودی خود ، وظیفه استحکام بخشی به پروفیل های آلومینیومی را دارد. محصولات حاصل از خدمات اکسترود آلومینیوم به دلیل دوام و مقاومتی که دارند ، در صنایع کشتی سازی، خودرو و صنایع نظامی مورد استفاده قرار می گیرند.

مهم ترین نکته هنگام خرید و فروش دستگاه پرس اکستروژن آلومینیوم قیمت دستگاه ، هزینه حمل و در دسترس بودن می باشد. قیمت دستگاه اکستروژن آلومینیوم به طراحی و نوع قالب بستگی دارد. از عوامل دیگری که بر قیمت پرس اکستروژن آلومینیوم تاثیرگذار است می توان به وزن قطعه و طول برش اشاره کرد. همچنین قیمت پرس اکستروژن آلومینیوم برای انواع طرح ها و قالب های پیچیده تر ، گران تر می باشد.

دستگاه پرس اکستروزن آلومینیوم

دستگاه پرس اکستروزن آلومینیوم

اکستروژن پلاستیک

پلاستیک یکی از پرکاربردترین مواد تولیدی است که برای کالاهای صنعتی ، تجاری و مصرفی موجود است. اکستروژن پلاستیک یک روش تولید است که برای ایجاد کالاها و قطعات با شکل دقیق استفاده می شود.

در اکستروژن پلاستیک ، ماده اولیه پلیمری از طریق نیروی جاذبه به داخل قیف وارد می شود و از طریق گلوگاه تغذیه، روی یک پیچ دوار ریخته می شود. چرخش پیچ توسط یک موتور الکتریکی انجام می شود. طراحی پیچ متفاوت است و به مواد و طراحی محصول نهایی بستگی دارد. چرخش پیچ، پلاستیک را از طریق یک بشکه گرم شده به جلو می برد. همانطور که پلاستیک از طریق بشکه منتقل می شود، کانال یا رزوه پیچ کاهش می یابد و در نتیجه پلاستیک فشرده می شود.

اکستروژن پلاستیک

اکستروژن پلاستیک

در دستگاه اکستروژن پلاستیک هنگامی که مذاب پلاستیک به انتهای پیچ می رسد ، مذاب پلاستیک به خوبی مخلوط می شود و تحت فشار قرار می گیرد. در نهایت مذاب فیلتر شده از طریق قالب رانده می شود. قالب در دستگاه اکستروژن پلاستیک ، به محصول نهایی مشخصات و شکل دلخواه را می دهد. پس از خروج از اکسترودر، اکسترودر کشیده شده و خنک می شود. روش خنک سازی در اکستروژن پلاستیک بستگی به پروفیل و شکل اکسترود دارد.

خدمات اکستروژن پلاستیک

خدمات اکستروژن پلاستیک تولید کالاهای پلاستیکی در فرآیندهای پیوسته که نیاز به یک سطح مقطع ثابت دارد را تسهیل می کند. کاربرد خدمات اکستروژن پلاستیک در پروفیل ها، میله ها و لوله ها مشاهده می شود که می توان آن ها را پس از اینکه مواد به شکل مناسب تبدیل شدند، به اندازه مدنظر برش داد.

همچنین پنجره های کامپوزیتی، نرده های وینیل و واشر فریزر همگی نمونه هایی از محصولاتی هستند که با استفاده از قابلیت های خدمات اکستروژن پلاستیک تولید می شوند. از آنجایی که خدمات اکستروژن پلاستیک قادر به ارائه خروجی با حجم بالا است ، آن را به روشی اقتصادی تر برای تولید پلاستیک نسبت به سایر فرآیندها تبدیل می کند. علاوه بر این، هزینه های ابزار در این فرآیند نسبتا پایین است.

خدمات اکستروژن پلاستیک

محصولات حاصل از خدمات اکستروژن پلاستیک

متنوع ترین خدمات و کالاهای صنعتی
بررسی و مقایسه ارائه دهندگان
معرفی تخصصی خدمات و کالاها
مشاوره تخصصی رایگان
ثبت نام رایگان ارائه دهندگان